مصاحبه‌ی اختصاصی بولتن نیوز باحجت الاسلام عبدالرحیم بیرانوند مدرس و پژوهشگر حوزه علمیه قم  در باره چگونگی فرآیند تحقق آرمان های انقلاب اسلامی و نقشه راه تولید الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت.

بولتن نیوز/ با تشکر ، اولین سوال ما از حضرتعالی این است که انقلاب با عظمت ملت ایران، که در عصر دو ابر قدرت شرق و غرب بوجود آمد حرکت خودش را از کجا آغاز کرد و قرار است به کجا ختم نماید؟

بسم الله الرحمن الرحیم” رب اشرح لی صدری و یسرلی امری وحلل عقدة من لسانی یفقهوا قولی” . قبل از اینکه به سوال شما پاسخ دهم اجازه می خواهم مقدمتاً ضمن تشکر از شما که این فرصت را در اختیار بنده قرار دادید، لازم میدانم متذکر شوم همانطوری که میدانید وارد نیمه دوم دهه چهارم انقلاب شکوهمند اسلامی با موضوع عدالت و پیشرفتشده ایم لذا خوب است در این خصوص مطالبی را هرچند مختصر به عرض برسانم. انقلاب اسلامی ایران حرکتی بود از لایه ی باطنی عالم برای اقامه ی کلمه ی حق و بیداری در سراسر جهان؛ که توسط اصحاب عاشورایی و به پرچمداری امام امت حضرت روح الله موسوی خمینی شکل گرفت. این انقلاب آمده است تا با ایجاد تمدن نوین اسلامیزمینه سازیِ برای ظهور حضرت صاحب الامر نماید.بنابراین نقش افرادی که در این عصر در کشور اسلامی ایران زندگی میکنند بسیار تعین کنندهو تاریخ ساز است.

اما در جواب سوالتان باید عرض کنم که این انقلاب به رهبری امام عشق حرکت خودش را از مبانی دین مبین اسلام ، فرهنگ عاشورا و کربلا و به تٲسی از حضرت اباعبدالله و اصحاب با وفایش آغاز کرد؛ لذا حضرت امام فرمودند: این انقلاب ثمره ی عاشوراست و این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است. اما اینکه انقلاب اسلامی قرار است حرکت خود را به کجا ختم نماید؟ همان طوری که  امام خامنه ای فرمودند این انقلاب قرار است "تمدن سازی" کند،ایشان قلّه ی انقلاب را رسیدن به تمدن نوین اسلامیمعنا کردند یعنی این انقلاب تبدیل بشود به الگویی برای عالم، تا اینکه کشورهای اسلامی و دیگرکشورهای جهان از این الگو بهره مند گردند. لذا ما معتقدیم که حرکت های بیداری اسلامی نیز برگرفته از همین الگو و در پازل انقلاب اسلامی ایران معنا پیدا می کند؛ حرکت هایی که امروزه در کشورهایی چون تونس، مصر، یمن، لیبی، بحرین و سایر کشورها انجام می گیرد قطعاً متأثر و برگرفته از تزهای انقلابی امام(ره) ، مقام معظم رهبری و ملت بزرگ ایران است.

بو لتن نیوز / سیر حرکت انقلاب اسلامی تا رسیدن به قلّه یا بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری رسیدن به این تمدن نوین اسلامی چگونه تحقق میابد؟

 خب در تشریح روند حرکت انقلاب باید عرض کرد که گام اول حرکت انقلاب ملت ایران، ایجاد انقلاب اسلامیبود، انقلاب بر اساس اشتداد، ریاضت ها ، زجرها و همچنین با خونین شدن عمامه ی علمای بزرگوار اسلام امضاء و به ثمر نشست؛ لذا حرف اصلی حضرت امام(ره) در آن زمان یک جمله بیشتر نبود: شاه باید برود و اسلام خودش حکومت دارد. آن زمان بودند مراجع و علمایی که به امام(ره) پیشنهاداتی می دادند که دست از این حرف بِکِش و به جای این حرف ها بیا یک وزارتخانه تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر –  در همین حد و حدود - به شاه و رژیم پیشنهاد دهیم و در سایه آن فعالیت دینی نماییم و یا مثلا وارد صدا و سیما شویم و در قالب یک شبکه ی تلویزیونی مدام مباحث اسلام و مواضع روحانیت را بیان کنیم؛ لکن امام معتقد بود که این فرد (شاه) و ساختار او (رژیم) از اساس غلط و فاسد هستند و نمی توانند بار اسلام و معارف اسلامی را به دوش بکشند؛ و معتقد به تٲسیس یک ساختار جدید بود؛ لذا مهم ترین تئوری که حضرت امام(ره) مطرح کردند بحث ساختار حکومت الهی بود ، که در رٲس آن ولایت فقیه قرار می گیرد. خب اصحاب امام، علماء و مردم کلام حضرت امام را گرفتند و به فرمان امام(ره) لبیک گفتند و با شجاعت و بصیرت، ایستادگی و استقامت کردند تا اینکه انقلاب به پیروزی رسید.پس در واقع گام اول حرکت انقلاب،گرفتن اختیارات از رژیم طاغوت و سپردن آن به یک فقیه جامع الشرایع بود. بعد از آن امام به همراه شاگردان و امت، وارد نظام سازی شدند– آنچنان که امام از جنگ تعبیر به نعمت الهی کردند - بنابراین بهتر است بگویم سه مفهوم نعمت جنگ، رهبری امام راحل و ایستادگی امتِ حزب الله، سبب هویت بخشی هر چه تمام تر به هویت نظام، یعنی جمهوری اسلامی شد. پس در واقع جنگ تحمیلی و ایستادگی و پایداری امام(ره) و امت بر سر آرمانهای انقلاب، نظام اسلامی را در عالم تثبیت کرد و بعد از آن بود که شرق و غربِ عالم، انقلاب اسلامی ملت ایران را با هویت جمهوری اسلامی به رسمیت شناختند. پس گام دوم شد ایجاد نظام اسلامی.

 بعد از جنگ و  البته بخصوص با شروع دوره ی امامت مقام معظم رهبری، حرکت انقلاب اسلامی وارد گام سوم شد یعنی ایجاد دولت اسلامی.البته باید عرض کرد که به فرمودۀ حضرت آقا، این قدم از قدم های قبلی به مراتب دشوارتر است.در اینجا حضرت آقا دولت را نه به عنوان هیئت وزیران، بلکه به عنوان مجموعه کارگزاران حکومت معرفی می کنند و می فرمایند: اگر دولت به معنای واقعی کلمه اسلامی شد، آن وقت کشور به معنای واقعی کلمه، اسلامی خواهد شد، عدالت مستقر ، فقر به تدریج ریشه کن و تبعیض از بین خواهد رفت.

اما امروز ما در دوران گذارِ این حرکت مهم و سرنوشت ساز قرار گرفته ایم، این گام به مراتب پیچیده تر و دشوارتر از گام های قبلی است، جنس آن نیز کاملا متفاوت تر از جنس دو گام قبلی است. در گام اول ،انقلاب سیاسی که لازمه آن شور و هیجان است مبارزه و مجاهده در آن اصل بود، چرا که اگر جهاد و مبارزه و تبعیت از رهبری امام راحل نبود قطعا گرفتن اختیارات از دست رژیم طاغوت میسر نمی شد. در گام دوم که تثبیت نظام با هویت جمهوری اسلامی بود باز هم می بینیم که جنس آن به نسبت گام اول کاملا متفاوت است، در این مرحله نقد مکاتب و نظریه ها و چگونگی شکل اداره حکومت در آن اصل است بنابراین نظام نیازمند به یک قانون اساسیی است که مبتنی با جهتِ حرکت انقلاب اسلامی باشد، لذا در اوایل انقلاب ما شاهد مباحث گسترده ای از طرف طیف ها و گروه ها و جریانات مختلف کشور بر سر چگونگی شکل و شمایل نظام هستیم که نهایتا با ورود به موقع، دقیق و کارشناسانۀ افرادی مانند شهید مطهری و بهشتی و دیگران، نظام اسلامی با هویت جمهوری اسلامی تصویب می شود و نیز قانون اساسی متناسب با آن که در حکم ستون فقرات نظام است نوشته و تصویب می گردد. البته همین جا تصریح کنم موضوعی که بتواند حرکت انقلاب را از مرحله سوم انقلاب اسلامی (ایجاد دولت اسلامی)به مرحله چهارم انقلاب (ایجاد جامعه و کشور اسلامی) منتقل کندحتماً باید متناسب و در جهت حرکت انقلاب اسلامی ملت ایران باشد. پس ما تا موضوعات اصلی انقلاب را درست شناسایی نکنیم و بر روی آنها کار علمی و دقیق صورت نگیرد، نمی توانیم از این مرحله عبور کنیم .

بولتن نیوز / پس باید گفت که هر موضوعی نمی تواند موضوع انتقال باشد.

بله همین طور است.

بولتن نیوز / حال سوال اساسی این است که موضوعات انتقال نظام در گام سوم چه می تواند باشد و چگونه می توان آن را شناخت؟

اول باید بگویم که موضوع انتقال آن چیزی است که بتواند نظام را از یک مرحله به مرحلۀ بعدی منتقل کند، طرح موضوع انتقال در هر مرحله ای قطعاً به دست فقیه پرچم دار (ولایت فقیه) می باشد، اوست که موضوعات اصلی نظام را شناسایی، تعین و به جامعه معرفی می نماید. پس شناخت موضوعات انتقالِ حرکت انقلاب از یک مرحله به مرحله بعدی در گام اول توسط ولی فقیه شکل می گیرد و اساساً کار اصلی ولی فقیه شناسایی موضوعات اصلی و معرفی آنها به جامعه است که در یک جمله می شود گفت: کار اصلی فقیه پرچم دار حفاظت از جهت حرکت انقلاب اسلامی است. بنابراین هر کسی نمی تواند برای حرکت انقلاب از یک مرحله به مرحله ی دیگر موضوع تعین کند إلا ولایت فقیه.

 در گام بعد نیز این شناخت با تمحض و تمرکز و اجتهاد در ادبیات ولی فقیه حاصل می شود. معمولا ولی فقیه به تناسب و در جهات گوناگون موضوعات مختلف و متعددی مطرح می نمایند که البته همه ی آنها الزاماً موضوع اصلی برای انتقال نظام از یک مرحله به مرحله بعدی نمی باشد. برای مثال حضرت آقا در مورد درخت و درختکاری بیاناتی دارند که در جای خود از اهمیت بسزایی برخوردار است . یا در جای دیگر درباره طراحی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت بیاناتی دارند. حال سوال بنده این است آیا واقعاً وزن این دو موضوع در یک حد است؟حتما چنین نیست. پس کسانی که برای مثال در موضوع درخت کاری یا زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و غیره به دنبال تحقق منویات مقام معظم رهبری هستند – درست است که کار ارزشمندی انجام می دهند - اما نمی توانند ادعا کنند موضوعی که به دنبال تحقق آن هستند به نسبت موضوعات کلان و تعیین کننده، در یک حد و وزن می باشند.لذا تشخیص موضوعات اصلی ولی فقیه احتیاج به درک صحیح و شناخت کافی نسبت به ادبیات ایشان دارد.

بنابراین ما در یک تقسیم بندی، موضوعات مطرح شده از طرف حضرت آقا را به سه دسته تقسیم می کنیم:

الف: موضوعات اصلی

ب: موضوعات فرعی

ج: موضوعات تبعی

اما دولت اسلامی به معنای واقعی کلمه، که سومین گامِ حرکت انقلاب برای رسیدن به قلّه است تنها با توانمند نمودن ساختارهای نظام برای تحقق شاخصه های هویت جامعه ی اسلامی محقق خواهد شد و قطعاً طراحی و تولیدنقش راه الگوی ایرانی اسلامی پیشرفتموضوع اصلی گام سوم در جهت حرکت انقلاب اسلامیمی باشند.

 

بولتن نیوز / همان طوری که مقام معظم رهبری اخیرا هم در باره الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت مطالب ارزنده و رهنمود های کار گشایی داشتند، بر این اساس ورود نسل جوان انقلاب در این گونه مباحث چگونه و به چه شکلی می تواند باشد؟

 در بحث طراحی الگو  همانطور که می دانید یکی از مهمترین تأکیدات اخیرِحضرت آقا بحث اعتماد کردن و باور داشتن و استفاده نمودن از نیروی جوان بود چنانکه ایشان فرمودند:  باید به جوان‌ها اعتماد کرد زیرا جوان و انگیزه و نشاط او تمام‌نشدنی است. بنابراین ما باید برای انگیزه، اندیشه ورفتار جوان به تناسب در این راستا برنامه داشته باشیم ، باید به نشاط و  روحیه ی انقلابی او ارج نهاده و از آن در موضوعات پیچیده و مهم انقلاب استفاده و همچنین آنها را به کارگیری نماییم ، در یک کلام باید قدر جوان مملک، این نعمت الهی را خوب دانست. نباید به جوان گفت ما انقلاب کردیم، شما چیزی از انقلاب نمی فهمید و یا آنکه انقلاب را ندیده اید یا درک نکرده و نخواهید کرد! لذا این مسائل باعث سرخوردگی جوانان و  همچنین در این صورت نمی توان نسل جوان را با انقلاب همراه کرد.

متٲسفانه گاهی اوقات مشاهده می شود که برخی از جوانان ما، با انقلاب بیگانه شده اند و شاید یکی از مهم ترین علت های آن نیز همین مطلب باشد که ذکر آن به میان آمد _  یعنی همان بی اعتنایی و محل نگذاشتن برخی از مسولین و خواص  به جوانِ نسل های بعد از انقلاب_ اگر افرادی که جزء سابقونِ انقلاب هستند و یا خود را سهامدار انقلاب می دانند، به نسل های بعد از خود بهاء ندهند قطعاً نه تنها نیروی جوان را نمی توانند با خود همراه کنند بلکه باعث طرد نمودن این قشر عظیم از  انقلاب خواهند شد. تأکید میکنم خواص و مسولین مخصوصاً باید نسل جوانِ دهه ها ی بعد از انقلاب را دریابند. دشمن در کمین نسل جوان ماست، همانطور که حضرت آقا فرمودند باید به آنها اعتماد کرد و آنان را وارد میادین مختلف انقلاب نمود.

البته اینجا بنده اعلام کنم که در همین بحث نقشه راه تولید الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تا به حال نیز  این جوانان بوده اند که به قول حضرت آقا حقیقتاً با جرئت، شجاعت و انگیزه بسیار قوی وارد این میدان شده اند و به اوامر امام و مقتدایشان لبیک گفته اند. همین شورای راهبردی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که متشکل از چند روحانی جوان انقلابی و ولایی در شهر مقدس قم می باشند و از ابتدای دهه چهارم انقلاب با پشتکار وصف نشدنی مشغول به فعالیت هستند و اخیراً نیز از اولین نقشه راه الگو اسلامی ایرانی پیشرفت که خود تولید کننده آن بودند و در مجلس نیز رو نمایی شد، نمونه ای از ورود جوانان انقلابی و متخصص در این عرصه و تصدیق کننده کلام اینجانب  است. و البته به یاری خدای توانا در آینده ی نه چندان دور و در یک فرصت مناسب گزارشی از عملکر د و تولیدات و زحمات خستگی ناپذیر دوستانم را در این شورای علمی و راهبردی جوان جهت معرفی هرچه بیشتر به خدمت خوانندگان محترم ارائه خواهم داد. انشاءلله